Chciałabym się nauczyć Photoshopa, ale nie wiem jak zacząć. Jeśli należycie do grona takich osób, to dobrze trafiliście. Teraz ja podejmuję się jeszcze trudniejszej rzeczy niż sama nauka tego programu. Od teraz chcę Wam pomóc w nauce, od samych podstaw.

W Internecie znajdziemy od groma tutoriali i poradników dotyczących Photoshopa. Jednak to nadal gdzieś nie wystarcza i nie każdy wie od czego zacząć. Obserwując Was moi drodzy obserwatorzy i czytelnicy, wiem doskonale, że niektórzy by chcieli ale nie wiedzą jak, inni coś już umieją ale to za mało. Skoro już trafiliście na mojego bloga, chcę Wam w tym pomóc.

W Photoshopie pracuję już od kilku lat. Właściwie zaczynając przygodę z tym programem, nie zaczynałam od poradników i tutoriali. Moje pierwsze starcie nastąpiło z Photoshop Elements, gdzie wrzucałam swoje zdjęcia i po prostu testowałam opcje tego programu. Na studiach poznałam Photoshopa bardziej pod kątem grafiki, choć w większości uczyłam się sama i wszystko przyszło z czasem.  Obecnie z programu korzystam praktycznie codziennie, zarówno w domu jak i w pracy. Do obróbki zdjęć, tworzenia grafik, projektowania stron itp.

SKĄD WZIĄĆ PHOTOSHOPA? 

Zawsze fajnie jest pisać o programie jeśli się go posiada, ale wiem, że nie każdy z Was ma taką możliwość, gdyż jest to program płatny. Jednak spróbować swoich sił i tak możecie. Ze strony Adobe możecie pobrać 7 dniowy trial najnowszej wersji Photoshopa. Dostępny jest też 30 dniowy trial starszej wersji Photoshopa CS6.

Aby tego dokonać musicie na tej stronie założyć swój identyfikator Adobe ID (jest to kwestia minutki, ewentualnie dwóch!). Później możecie pobierać dowolnego wersje próbne, nie tylko Photoshopa, ale również Illustratora lub InDesigna. Oczywiście jeśli się zdecydujecie na zakup, to już zupełnie inna kwestia, aczkolwiek identyfikator musicie założyć w obu przypadkach.

POBIERZ ADOBE PHOTOSHOP CC  – KLIK
POBIERZ ADOBE PHOTOSHOP CS6 – KLIK

OD CZEGO ZACZĄĆ?

Jeśli macie do czynienia z Photoshopem po raz pierwszy, program z pewnością może Was przerazić ilością opcji. Jednak nie zależnie od tego czy chcecie się go nauczyć pod kątem obróbki zdjęć czy tworzenia ładnych grafik. Pewne podstawy trzeba umieć, gdyż pozostają niezmienne. Jedną z najważniejszych rzeczy do ogarnięcia jest . . .

PRACA NA WARSTWACH

Czyli jedna z najważniejszych funkcji Photoshopa. Oczywiście można na szybko wrzucić fotkę, podciągnąć kontrast, jasność i tyle. Jednak umówmy się, te opcje znajdziemy w każdym darmowym edytorze zdjęć. Chcąc nauczyć się bardziej zaawansowanej obróbki czy możliwości tworzenia grafik, musicie ogarnąć pracę na warstwach i koniec, kropka!

Warstwy w Photoshopie można porównać do przezroczystych folii, nałożonych jedna na drugą. Podobieństwo wynika z tego, że widzimy wszystkie elementy z każdej warstwy. Możemy zmieniać ich kolejność, możemy je powielać, scalać, grupować, blokować.

Otwórzmy sobie teraz dowolne zdjęcie poprzez Plik – Otwórz lub przeciągnięcia zdjęcia z folderu do programu. Automatycznie po otworzeniu nowego pliku, jeśli jest to zdjęcie utworzy się ono Wam jako nowa, zablokowana warstwa Tło. Odblokować warstwę możecie po prostu poprzez kliknięcie w kłódkę. Lub jeśli chcecie zostawić nienaruszony oryginał, możecie powielić warstwę poprzez Ctrl+J. No to witaj Ryśku!

Okienko z warstwami z reguły znajduje się po prawej stronie. Bynajmniej u mnie, ale w Photoshopie macie taka wygodę, że okienka z narzędziami możecie sobie przesuwać jak Wam się tylko zamarzy. Jeśli kiedyś przez przypadek zamkniecie to okno, to z powrotem możecie je włączyć przez wejście w górny pasek menu, Okno – Warstwy lub klawisz F7. Tak samo z pozostałymi narzędziami, odszukacie je właśnie w tej zakładce.

Wracając do warstw, ich podstawowe funkcje oznaczyłam Wam numerkami:

1. Tworzenie nowej warstwy.
2. Tworzenie nowej grupy warstw.
3. Usunięcie warstwy.
4. Oczko oznacza, że warstwa jest widoczna. Odznaczenie tej ikonki spowoduje zniknięcie warstwy, klikając ponownie z powrotem stanie się widoczna.
5. Blokowanie warstwy oznacza, że nie możecie wprowadzić na niej żadnych zmian. Odblokować możecie poprzez kliknięcie w kłódkę, a zablokować klikając w kłódkę nad wszystkimi warstwami.

Jeszcze kilka drobnych wskazówek:

Obrabiając zdjęcie nie powinniście pracować na jednej i tej samej warstwie ponieważ macie ograniczoną ilość cofnięć. Oczywiście możecie ustawić sobie dowolną liczbę możliwości wciskania ctrl+shit+z, natomiast wpływa to na wydajność pracy samego programu. Po to pracujemy na warstwach, aby nie cofać się w nieskończoność do pewnego momentu, tylko zmienić coś co znajduje się na konkretnej warstwie. Polecam Wam ustawić w tym momencie jak najmniejszą liczbę kroków do tyłu. Możecie tego dokonać wchodząc w górne menu Edycja – Preferencje – Interfejs i zakładkę Wydajność.

Praca na warstwach będzie przewijać nam się cały czas, będę Wam pisać o pracy na maskach, o warstwach dopasowania, stylach warstw. Photoshop to naprawdę temat rzeka, a uwierzcie mi, że ja sama co chwilę uczę się czegoś nowego, bo okazuję się, że ktoś robi innym sposobem i faktycznie jest łatwiej. Na pewno pokażę Wam w jaki sposób ja obrabiam zdjęcia i tworzę proste grafiki na bloga. Co nieco Wam też podpowiem o przygotowywaniu plików do druku.

Co jest dla mnie najważniejsze? Najważniejsze, abyście Wy sami napisali czego chcecie się nauczyć, z czym macie największy problem jeśli chodzi o Photoshopa. Raczej skupię się na krótkich tutorialach, w którym będę po kolei tłumaczyła różne zagadnienia.

Ufff, początki zawsze najtrudniejsze. No to czekam na Wasze opinie i życzenia odnośnie nauki Photoshopa! 😉