Mówi się, że najlepszy aparat to ten, który mamy przy sobie. Co prawda, to prawda. Jednak gdy decydujemy, że chcemy podjąć w fotografii poważniejsze kroki, wiążemy się z nią jakiekolwiek plany na przyszłość, to jest parę rzeczy w które warto zainwestować. Dziś przedstawię Wam MUST HAVE fotografa z mojej perspektywy.


Otóż, macie aparat. Z pewnością chcecie nabyć doświadczenie, rozwijać się, tworzyć coraz lepsze zdjęcia. No hej, hej! Też cały czas jestem na tym etapie. W zeszłym roku pisałam o tym Jak zacząć fotografować? Głównie skoncentrowałam się na praktyce. Ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć. Dziś porzućmy praktykę. Po za nią, warto się zainteresować sprzętem. Tak moi drodzy, sam aparat to nie wszystko.

1. ZAPASOWA KARTA PAMIĘCI I BATERIA

Karta pamięci to rzecz zdradliwa. Może nam braknąć na niej miejsca, może się uszkodzić, a możemy jej zwyczajnie zapomnieć. To rzecz, którą wręcz powinno się mieć w zapasie. Postawmy się w sytuacji, że przed nami ważne do zrobienia zdjęcia w plenerze, a nagle uświadamiamy sobie, że karta została w komputerze. A w pobliżu zero możliwości do zakupu nowej.

Swoją drogą nie polecam Wam przegrywania zdjęć wkładając bezpośrednio, za każdym razem kartę do komputera. Swoją tak uszkodziłam, od tej pory przegrywam tylko przez kabelek.

Druga sprawa – bateria. Myślę, że to też rzecz, o której warto pomyśleć, aby mieć w zapasie. Piszę o tym, choć przyznaję, że sama osobiście nie mam dodatkowej. Jednak rozważam zakup. Z samego faktu, gdy wybieram się na wielogodzinny plener i nie będę mieć możliwości jej podładowania. Również jak w przypadku karty, wkładając naszą baterię do ładowarki, później bardzo łatwo możemy o niej zapomnieć.

2. ZESTAW CZYSZCZĄCY

O aparat należy dbać. Dlatego fajnie zaopatrzyć się w jakiś środek czyszczący do obiektywów. Zazwyczaj można trafić na różne zestawy. Płyn w sprayu, a do tego specjalna ściereczka. Nie jest to drogi interes, a obiektyw wypadało by czasem przetrzeć. Do tego też sprawdzają się nawet zwykłe chusteczki do okularów, które możecie dorwać w większości marketów.

3. TORBA

Torba to miejsce w którym trzymam wszystkie potrzebne do fotografowania rzeczy. Oprócz oczywiście aparatu, jest to zwykle drugi obiektyw, przysłony, akcesoria do czyszczenia, zapasowa karta. Nie twierdzę, że idąc na spontaniczny spacer w celu zrobienia po drodze kilku fotek, musicie brać zaraz całą torbę. Jednak zapasowe karty i baterie czy ściereczka do przetarcia obiektywu niech znajdzie swoje stałe miejsce w torbie, a gdy będziecie w pośpiechu szykować się na zdjęcia, nigdy o nich nie zapomnicie.

4. BLENDA I STATYW

Nie konieczne, ale bardzo pomocne. Korzystam często z obu rzeczy robiąc zdjęcia na bloga w warunkach domowych. Statyw pomaga przy stabilizacji, a blendą mogę doświetlić niektóre przedmioty. Z pomocą tych dwóch dodatków, można sobie utworzyć mały kącik do zdjęć w domu. Oczywiście blenda świetnie się sprawdza przy portretach zarówno w plenerze jak i w studiu.

Jest też dużo materiałów, które być może właśnie macie w domu, a pozwolą Wam odbić światło, np. kawałek folii aluminiowej lub styropianu. Poczytajcie tutaj jak stworzyć domowe studio – KLIK!

5. FILTRY UV

Prawdziwym zastosowaniem takiego filtru powinno być odbijanie promieni UV. Jednak wśród wielu amatorów filtry znalazły zastosowanie ochronne obiektywu. Jak czytam różne fora i strony, zdania na temat czy warto ich w tym celu używać są podzielone. Sama ich używam, a także w szkole polecali nam ich zakup w celu ochrony. Czy zauważyłam pogorszenie przez to jakości zdjęcia? Nie. A po drugie zawsze taki filtr możecie zdjąć i używać go np. tylko wtedy gdy robicie zdjęcia w jakiś niesprzyjających warunkach.

6. POMOCE NAUKOWE

Internet jest bogaty w mnóstwo informacji i wiedzy. Jednak nie zapominajmy też o tradycyjnej formie przekazu jaką są książki czy gazety. Często są różne wyprzedaże książek za grosze. Poszperajcie, a być może trafi się Wam jakaś perełka o fotografii?

*Książka na zdjęciu kosztowała całe 10 zł 😉

Jeśli ktoś z Was właśnie zastanawia się nad zakupem aparatu, poszukajcie dobrze. Swojego Nikona dorwałam w zestawie razem z drugim obiektywem, torbą, statywem oraz akcesoriami do czyszczenia. Choć może statyw nie jest mega profesjonalny, to póki co mi wystarcza. A torba służy cały czas.

Po za moją skromną listą jest jeszcze mnóstwo sprzętów do fotografii od namiotów bez cieniowych przez parasolki po tła fotograficzne i oświetlenie. Nie ukrywam, że jest wiele rzeczy, które bym chciała mieć, tylko niekoniecznie mam na to wszystko miejsce i możliwości wykorzystania.

Dziś przedstawiłam Wam rzeczy, o których myślę, że każdy chcąc zacząć stawiać w fotografii poważniejsze kroki, powinien pomyśleć.

A wy co sądzicie? Co znajduje się w Waszym wyposażeniu fotograficznym?