Czym jest plik RAW? A więc właśnie. Dla większości osób będących w temacie fotografii laikami, to pojęcie być może, jest całkiem nowe. Jednak jeśli fotografia, staje się nie tylko rzeczą, do naszego osobistego użytku, warto by z tym pojęciem zapoznać się nieco bliżej.

Łatwo byłoby mi się powołać na pierwszą lepszą definicję, wstukując w google słowo RAW, gdzie znajdę, że ,, Rejestracja zdjęć w formacie RAW pozwala na zachowanie najwyższej jakości obrazu oferowanej przez aparat dając możliwość dokładnej obróbki pliku na komputerze.” Tak jest, to była Wikipedia. A teraz na chłopski rozum.

Pliki RAW dają nam większe pole do popisu przy obróbce. Sama nazwa RAW (ang. surowy) sugeruje, że jest to bezpośredni widok tego co zarejestrował nasz aparat. Przechowuje wszystkie ważne dane parametrów, których używaliśmy wykonując zdjęcia. Jest to m.in czułość ISO, balans bieli czy wartość przysłony – kłania się tryb manualny o którym dowiecie się nieco TUTAJ! Tak więc RAW w porównaniu do przykładowego formatu JPG, nie zawiera przetworzonego, gotowego obrazu. Jest swego rodzaju informacją, z której sami następnie musimy ten obraz utworzyć.

Jak ustawić w aparacie format RAW?

Tutaj właśnie zaczyna się przydatność waszej instrukcji obsługi załączonej do aparatu. Niestety nie jestem w stanie powiedzieć jak ustawia się taki format, do każdego konkretnego modelu, gdyż obracam się w towarzystwie jednego modelu Nikona. W moim aparacie muszę wejść kolejno w menu -> menu fotografowania -> jakość zdjęcia. Jeśli ktoś ma również Nikona D5100, choć podejrzewam, że w większości modeli Nikona będzie podobnie, to już Wam podpowiedziałam.

Należy też pamiętać, że każdy aparat ma inną nazwę pliku RAW. W Nikonach jest to NEF, w Canonach CR2 lub CRW, w aparatach Sony jest to ARW, Olympusach – ORF i tak dalej. Na swoich aparatach możecie sobie również ustawić, aby aparat robił zdjęcie zarówno w RAWach i JPGach. Ale musicie liczyć się z tym, że zajmą one o wiele więcej miejsca na karcie pamięci. Z samego względu, że RAWy same w sobie, są większym plikiem niż format JPG. 

Jak otwierać pliki RAW w komputerze?

Jeśli chodzi o zwykły podgląd zdjęć to większość systemowych przeglądarek, ma możliwość otwierania różnych formatów zdjęć. Natomiast co gdy chcemy przystąpić do obróbki? Posiadacze Photoshopa i Lightrooma, nie mają problemu. Adobe Photoshop posiada zwykle moduł jakim jest Camera Raw, natomiast obróbka zdjęć w Lightroomie, jest przystosowana do pracy w RAWach.

Oczywiście programów znajdzie się o wiele więcej. Przypomnijcie sobie czy przy zakupie aparatu, mieliście dołączoną jakąś płytkę? Często właśnie na nich, znajdują się programy do edycji zdjęć, z możliwością otwierania plików RAW. Jeśli chodzi o całkiem bezpłatny program możliwy do pobrania z internetu, jest to np. Raw TherapeeKLIK!.

Czy plik JPG jest gorszy niż RAW?

I tak i nie. Musicie sobie zadać pytania w jakim celu robicie zdjęcia, w jakich warunkach i w jakich ilościach? Jeśli są to zdjęcia z urodzin cioci albo wujka, których napstrykacie kilkaset i są tylko do wglądu rodzinnego, to używanie formatu RAW według mnie, nawet nie jest wskazane. Jednak jeśli zajmujecie się fotografią dłuższy czas, gdzie przykładowo waszym zadaniem jest ładna sesja portretowa, a pogoda za oknem dosyć pochmurna. Wówczas gdy zdjęcia wyjdą Wam zbyt ciemne albo w drugą stronę, zbyt prześwietlone. Na pewno z pliku RAW wyciągniecie wiele więcej, niż ze zwykłego formatu JPG. 

Moje fotografowanie bardzo długi czas opierało się na robieniu zdjęć, tylko w formacie jpg. Nawet kiedy już posiadałam zalążek wiedzy na temat RAWów, to nie potrafiłam się do nich przekonać. Obecnie umiejętność posługiwania się RAWami jest dla mnie bardzo przydatna, zwłaszcza, że robię dużo zdjęć portretowych i zależy mi na tym, aby były coraz lepsze.

Chętnie stworzę dla Was jeszcze jeden post, tym razem dotyczący konkretnie obróbki samych plików RAW. Z chęcią też się dowiem, kto z Was miał już do czynienia z RAWami, kto ich namiętnie używa, a kto chciał by się dowiedzieć czegoś więcej? Piszcie! 🙂