Niby tylko pstryk i zdjęcie gotowe. Ale pewnie nie jedna osoba z Was miała aparat w rękach i wizję swojego zdjęcia w głowie i nie raz się rozczarowała efektem końcowym. No właśnie, bo fotografia to nie jest taka prosta sprawa. Jednak…

…fotografować każdy może, trochę lepiej albo i trochę gorzej.

Raczej nie mi oceniać czy fotografuję lepiej czy gorzej. Uważam, że przez kilka lat na pewno zrobiłam postęp i nadal ulepszam swoje umiejętności. Przez to dobrze wiem, jak trudne są początki. Przygotowałam dla tych co planują wziąć aparat w dłoń i zacząć swoją przygodę z fotografią, kilka jak sądzę, przydatnych rad. A więc:

1. Nie fotografuj wszystkiego co popadnie

Zrezygnuj z bezsensownego robienia zdjęć wszystkiego co Cię otacza. Pstrykaj dużo, ale z głową. Czasami wystarczy Ci jeden obiekt. Może być to nawet ładny wazon kwiatów na parapecie. Zrób mu kilka ujęć, pokombinuj. Potem wybierz te, które podoba Ci się najbardziej.

2. Droższy aparat nie oznacza lepszych zdjęć

To, że wydasz na aparat grube pieniądze nie oznacza to, że Twoje zdjęcia będą na miarę profesjonalnego fotografa. Na początek wystarczy nawet mała, kieszonkowa cyfrówka. Uwierz mi.

model aparatu : Samsung WB600

3. Czasem najlepszy aparat to ten, który mamy przy sobie

I mi czasem służy aparat z mojej Nokii. Telefonem też można zrobić coś fajnego, naprawdę.

4. Nie zrażaj się krytyką…

… która jest nieunikniona. Pamiętaj, że będą osoby, które życzliwie Ci doradzą co można by zrobić lepiej, ale będą też osoby, które powiedzą, że ze swoimi zdjęciami możesz się schować. To często demotywuje początkujących do dalszego robienia zdjęć. Wiem z autopsji.

5. Zadbaj o estetykę zdjęcia

Pamiętaj, że jeśli robisz portret, to zwróć uwagę na to, czy osoba fotografowana wygląda dobrze. Czy włosy na skutek wiatru nie zaczęły wyglądać jak po przebudzeniu, a makijaż się przez przypadek nie rozmazał. Jeśli planujesz wrzucenie na bloga zdjęcia ze swoją najnowszą stylizacją, to zadbaj też żeby w tle zdjęcia nie było przypadkiem szafki z której, ubrania chcą wyjść na wolność.

6. Obserwuj innych, szukaj porad

W związku z tym masz wybór ogromny. Jest masa stron w internecie dla pasjonatów fotografii, są fotograficzne magazyny, książki i poradniki. Nawet kursy na płytach CD. Jedną z moich ulubionych stron jest http://fotoblogia.pl/.

7. Praktyka czyni mistrza

Złota zasada, która tyczy się chyba wszystkiego. Ćwicz a raczej fotografuj, fotografuj i jeszcze raz fotografuj. W domu, w plenerze, na imprezie. Zawsze znajdzie się okazja do zrobienia zdjęć.

Teraz jest Ci potrzebny tylko aparat i dużo chęci. Trzymam za Ciebie kciuki!

Tak więc udało mi się naskrobać kolejny, dłuższy post. Na blogu zabrałam się za konkretne zmiany, kosztowało mnie to sporo nerwów, ale myślę, że teraz jest lepiej. Chociaż zostało mi jeszcze kilka rzeczy do dopracowania.

A Wy co sądzicie?